Pretože ma veľmi trápi situácia na slovenskom trhu učebníc, zvolila som si za diplomovú prácu redizajn učebnice výtvarnej výchovy pre prvý ročník ZŠ. Táto moja “nová” učebnica je dôkazom, že aj bežná učebnica sa dá vytvoriť príťažlivo a žiaci na ňu môžu reagovať úplne inak, než je bežné. Budem rada, ak túto moju snahu podporíte.Naše učebnice vznikajú na objednávku od MŠ SR na základe učebného plánu pre daný ročník a typ školy. Vznik, tlač a nákup ministerstvom schválených učebníc je dotovaný zo štátneho rozpočtu, iné učebnice si školy musia hradiť výhradne z vlastných prostriedkov. Vzniká tak situácia, v ktorej je trh s učebnicami de facto ovládaný štátom a chýba konkurencia, ktorá by zvyšovala vizuálnu a tým pádom čiastočne aj didaktickú úroveň učebníc. Autori a pracovníci vydavateľstiev tak po víťazstve v konkurze ďalej nekladú dôraz na vizuálnu stránku učebnice.

Učebnice objednané a finančne podporené ministerstvom vznikajú zväčša behom jedného roka. Neostáva čas na ich testovanie, zhodnotenie a zapojenie profesionálov z rôznych oblastí (grafickí dizajnéri, ilustrátori, fotografi atp.). Výsledná učebnica ide do škôl skôr vo forme akéhosi “konceptu”, pôsobí preplnene, neupravene, často krát strnulo a zastaralo, takmer bez estetického a typografického citu. Z týchto dôvodov sa iba zriedkavo nájde niekto, kto má potrebu prekonávať zabehnutú úroveň slovenských učebníc.

Tento web vznikol za účelom zviditeľnenia tohoto problému. Považujem za nutnosť otvorenie spoločenskej diskusie na túto tému. Je potrebné, aby o probléme hovorili učitelia, rodičia, vydavatelia, štátni zamestnanci a v neposlednom rade aj samotní žiaci.

Učebnica je predsa jednou z možností, ako formovať vkus detí, ktoré ešte nevnímajú to, že sú formované dospelými. Nie je dôležitá iba ich didaktická stránka, ale aj prostredie a pomôcky, ktoré môžu svojím výtvarným prejavom zaujať žiakov a napomáhať zapamätateľnosti učiva. Pekná a prehľadná učebnica môže žiaka motivovať k učeniu, ale najmä k vlastnej tvorivosti. Ak sú však deti odmalička ovplyvňované gýčom, nekvalitným výtvarným a úžitkovým umením, v dospelosti sa im môže zdať slabá vizuálna úroveň čohokoľvek ako úplne normálna a štandardná.Odkazy:


17:13:48, 09.02.2013

Martinka, vyborný projekt a úžasná kniha, už len info KDE a KEDY sa sa kúpiť, hneď by som ju brala aj pre seba!

09:57:13, 09.02.2013

Konečne sa niekto našiel čo začal robiť na skutočnom vizuálnom dizajne učebníc. Držím paľce, aby to bolo o rozvoji a nie stagnácii.

13:11:46, 02.02.2013

uz aby to bolo!!!!!!!!!!!!

14:01:48, 22.10.2012

Aj ja chcem aby sa moje deti učili z takých učebníc ako tvoja Výtvarná výchova. Výborná prednáška na UNICAMPe. Držím palce, nech sa ti podarí dostať krajšie učebnice medzi deti. Nech už je tá cestička k tomu akokoľvek kľukatá, máš moju podporu. Tom z ViaMalina.com

14:23:35, 20.10.2012

Pozrela som si prednášku z Unicamp cez live vysielanie a super. Veľmi sa mi páčila tvoja učebnica Výtvarnej výchovy.

20:02:25, 03.09.2012

vyborna iniciativa. otazku, preco su tie ucebnice take skarede som si kladol aj ja, ked som robil vlani este ako statny uradnik server www.eaktovka.sk - vaddiu mi to z dvoch dovodov - jednak to neuci deti estetike a dvak, dnesne deti su zvyknute, ze co je hodnotne, to ma svoju graficku kvalitu, sucasne ucebnice len dalej pokracuju v podsuvani nazoru, ze vzdelavanie je nieco lacne a zbytocne. drzim palce a budem sledovat.

14:25:44, 17.07.2012

Martina, dobre..ale teraz je tuniekde aj konkrétna forma ako bys a to dalo zmeniť? kde a čo je potrebné urobiť,a by sa to zmenilo? ako to máme podporiť? Ja mám tiež školopovinú dcéru a vlasy sa mi dupkom stávajú keď donesie knihy na konci roka domov, že AHA, tak toto a z tohoto sa tobudem o rok učiť. je mi vždy - slušne povedané, že "MDLO" na duši.>> Zanechať odkaz
>> Zobraziť všetky odkazy